Kollageen! Kas ainult nooruse eliksiir, mis peatab aja?

Alles hiljuti, 1980. aastatel, alustasid teadlased kollageeni süvendatud uurimist, mille järel hakati kollageeni lisama kosmeetikatoodetesse. Nüüd kutsuvad kosmeetikatoodete reklaamid aktiivselt üles soetama kollageeni sisaldavaid kreeme ja seerumeid, omistades sellele aktiivainele imelise võime peatada vananemise protsesse nahas. Kuid mis peitub kollageeni maine taga tegelikult ning mis vanuses peaks nahka ja organismi selle imeainega varustama hakkama?

Vastuseid neile küsimustele annab Läti kosmeetikabrändi GMT BEAUTY looja, kosmeetik ja õppejõud Terēze Beļkova.

Kollageen – aluste alus

Kollageen on organismi peamine „ehitusmaterjal“ – valk, mis koosneb aminohapete ahelatest. Kollageen tekib inimorganismis ning mängib olulist rolli selle tõhusas toimimises. Kollageeni leiab kõigist meie keha struktuuridest ning elutähtsatest organitest – nahast, luudest, kõõlustest, sidemetest, kõhredest, lihastest, veresoontest, küüntest, juustest jne. Tõsi, vanusega organismi enda kollageeni tootmine väheneb ning lisaks sellele, et seda saab tajuda (valulikud liigesed, lihased, sagedasemad traumad jne), peegeldub see ka välimuses. Kollageen kahjuks laguneb kiiremini kui tekib.

Valdavalt arvatakse, et kollageeni sisaldavad kosmeetikavahendid on mõeldud vananemisilmingute ennetamiseks alates 27. eluaastast, kuid neid on soovitatav kasutada juba ka teismeeas, eriti problemaatilise naha, dermatoloogiliste haiguste (psoriaasi, atoopilise dermatiidi jne) korral. Naha hea väljanägemise aluseks on naha õige niiskustaseme hoidmine ning kõige paremini saab sellega hakkama kollageen, mis on üks looduslikematest naha niisutajatest. „Kaasaegne lähenemine on varustada nahka kõige vajalikuga selle seisundi järgi, mitte valida kosmeetikatooteid vanuse alusel. Ma isegi ütleksin, et see on aine nr. 1, mis on noortele inimestele vajalik ka enne 27. eluaastat. See tagab nahale energia! Nooruses kogeme palju stressi, muretseme oleviku ja tuleviku pärast ning just siis on keha allutatud intensiivsele füüsilisele ja vaimsele koormusele, mis kulutab sisemisi ressursse. Niiviisi väheneb kollageeni tase organismis, sest ainevahetus kulutab rohkem valke, kui suudame toiduga omastada. Mida varem me oma naha eest õigesti hoolitsema hakkame, seda paremad näeme välja hilisemas eas. Pole mingit alust arvata, et antud vahendid kahjustavad nahka ning „lisajõu“ kaasamine soodustab organismi enda kollageeni tootmise peatumist. Õigesti valitud kollageeni sisaldavad kosmeetikatooted aitavad säilitada naha oma looduslikud ressursid. Tuleb mõista, et „meeskonnatöö“ aitab saavutada paremaid tulemusi,“ selgitab T. Beļkova.

Liim kudedele

Kólla tähendab kreeka keeles liimi. See nimi on täpne – kollageen on valk, mis hoiab koos meie organismi sidekoed ja tagab nende elastsuse. Mida tugevamad on sidemed ning tervemad kõõlused ja liigesed, seda vabamalt saab inimene liikuda ja olla aktiivne. Kollageen on oluline ka traumade korral, mille järel on vajalik taastusravi. Kollageen tagab naha elastsuse ja tugevuse.

Dermis ehk pärisnahk on naha keskmine kiht, mis toetab naha pealiskihti. Selle moodustab 80 protsendi ulatuses kollageen, kuid vanusega selle osakaal väheneb.

Kollageeni sisaldavad kosmeetikavahendid taastavad nahas kollageeni varud, kuid need mõjutavad ainult naha pealmist kihti, moodustades õhku läbilaskva „kile“, mis seob ja hoiab naha niiskust ning ei lase sellel kuivada. On tõendatud, et kollageeni molekul on oma ehituselt liiga suur ja keeruline, et see jõuaks täielikult läbida nahka ja organismi. Nooremate inimeste puhul piisab välispidisest kollageeni pealekandmisest, kuid hiljem tuleb hakata seda kasutama ka seespidiselt, sest organismi jõuab see kõige paremini läbi soolestiku. Organism otsustab ise, kuidas antud aminohapete segu kasutada – luustiku, küünte, juuste, naha või mõne teise tähtsa organi jaoks, mis kannatab kollageenipuuduse all. Kuid seespidine kollageeni tarvitamine ei asenda välispidist kasutamist, sest naha kaitsekihti, millest sõltub hea väljanägemine, saab tagada vaid välispidiselt. See, et me viimasel ajal omastame aina vähem kollageeni toidust, mida inimesed said varem loomade kontidest ja kõhredest keedetud puljongit ja sülti süües, kahjustab meie organismi ja nahka.

GMT BEAUTYon töötanud välja merekollageeniga tootesarja – MARINE COLLAGEN – naha kollageeni ja elastiini sünteesi intensiivseks suurendamiseks. Lisaks on toodetes Botoxi-laadne taimne toimeaine, mis koosmõjul antioksüdantidega vähendavad kortsude teket ja aeglustavad vananemisprotsessi.

Tootesarjas olevad efektiivsed kollageeniga naha hooldustooted täiendavad üks-teist. GMT kosmeetikud on töötanud välja tootekomplekti, mis tagab nahale kõik vajaliku kahekuulise programmi jooksul. Lisaks kreemile, seerumile ja maskile sisaldab komplekt ka kollageeniga šokolaadikomme. Need kommid, mis on valmistatud väga kvaliteetsest toormest, on 100% käsitöö. Üks komm sisaldab ööpäevas vajalikku kollageeni annust– 2,5 grammi. Kommis olev tume šokolaad tagab energia ja hea tuju ning kirsitäidises olev C-vitamiin aitab kollageenil paremini imenduda.